Podsumowanie Konferencji APGI 2025

Podsumowanie XVII Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Technicznej z cyklu:  AKTUALNE PROBLEMY W GEODEZJI INŻYNIERYJNEJ.

Pt: Nowe wyzwania geodezji inżynieryjnej w budownictwie i monitoringu środowiska.

W dniach 22-23 maja odbyła się XVII Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna z cyklu AKTUALNE PROBLEMY W GEODEZJI INŻYNIERYJNEJ. Konferencja odbyła się w Centrum Analiz Geoprzestrzennych i Satelitarnych WGIK PW w Józefosławiu. 

Strona Konferencji - Więcej informacji >>>

Organizatorami konferencji były Wydział Geoinżynierii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Wydział Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej, oraz Stowarzyszenie Geodetów Polskich.

Tegoroczna edycja konferencji miała tytuł „Nowe wyzwania geodezji inżynieryjnej w budownictwie i monitoringu środowiska”.  W konferencji wzięło udział niemal 50 uczestników. Reprezentowali oni w większości polskie jednostki badawczo-dydaktyczne. Obecni byli także przedstawiciele przedsiębiorstw z branży geodezyjnej. Spośród gości zagranicznych w konferencji uczestniczyli goście z Węgier, Niemiec i Litwy.

Na konferencję zgłoszono łącznie 21 referatów oraz 13 posterów. Obrady prowadzone były w języku angielskim.

Tematyka zaprezentowanych referatów i posterów dotyczyła w największym stopniu nowoczesnych technologii pozyskiwania danych geometrycznych jak fotogrametria cyfrowa czy skaning laserowy oraz metod opracowania uzyskanych wyników, w tym zastosowania algorytmów sztucznej inteligencji. Często poruszanym tematem było zastosowanie urządzeń typu UAV do pozyskiwania danych – zarówno geometrycznych jak i spektralnych. Na uwagę zasługuje propozycja metody diagnostyki farm fotowoltaicznych z wykorzystaniem UAV. Trzy inne wystąpienia dotyczyły wykorzystania pomiarów geodezyjnych do oceny stanu konstrukcji budowlanych. Kilka referatów dotyczyło zastosowania metod skaningu laserowego czy  fotogrametrii do oceny stanu obiektów dziedzictwa kulturowego. Stałą, obecną na wielu poprzednich edycjach konferencji tematyką jest badanie przemieszczeń i deformacji. Obecne kierunki rozwoju tej dziedziny dotyczą wykorzystanie nowoczesnych technik pomiarowych jak InSAR czy urządzeń z kategorii low-cost.

W przerwie między sesjami uczestnicy mieli okazję zapoznać się z wyposażeniem zlokalizowanych w budynku ośrodka laboratoriów utworzonych w ramach projektu CENAGIS zrealizowanego na Wydziale Geodezji i Kartografii PW.

Podczas konferencji można było także zobaczyć wystawę pt. „Ostatni Mohikanin” prezentującą sylwetkę i dokonania prof. dr hab. inż. Aleksandra Skórczyńskiego

Na zakończenie konferencji komitet naukowy nagrodził dwa najlepsze referaty i dwa najlepsze postery.
Następną konferencję z tego cyklu zaplanowano na rok 2027 w Krakowie.

Podsumowanie przygotował: dr inż Waldemar Odziemczyk