Wydział Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej koordynuje Zadanie zlecone przez Ministra Nauki pt. Międzyuczelniania współpraca badawcza w obszarze geodezji i kartografii – platforma współpracy badawczej "GeoIntegracja". Celem Zadania jest podniesienie poziomu zdolności badawczych ośrodków akademickich zajmujących się badaniami i kształceniem kadr w obszarze szeroko rozumianej geodezji i kartografii oraz wzmocnienie ich kapitału intelektualnego, poprzez rozwój oraz pogłębienie współpracy badawczej krajowych ośrodków akademickich. Zadanie składa się z cyklu wydarzeń, skierowanych do doktorantów oraz samodzielnych pracowników naukowych i będzie realizowane w latach 2024-2025.
Założenia i zakres działań zostały opracowane w zespole składającym się z pracowników i doktorantów z pięciu ośrodków akademickich – Politechniki Warszawskiej, Wojskowej Akademii Technicznej, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu i we współpracy z Komitetem Geodezji PAN.
W ramach realizacji Zadania zaplanowano następujące działania:
W każdym z planowanych wydarzeń położono nacisk na różnorodność podjętych działań i formę aktywną współpracy doktorantów nad realizacją różnych zadań oraz panele dyskusyjne, debaty, warsztaty z udziałem samodzielnych pracowników nauki z różnych ośrodków naukowych. Ponadto Działania 1-3 organizowane będą w czterech różnych ośrodkach akademickich (na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej, Wydziale Inżynierii Lądowej i Geodezji Wojskowej Akademii Technicznej, Wydziale Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Wydziale Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu), aby możliwe było bezpośrednie zapoznanie się z infrastrukturą badawczą dostępną w tychże ośrodkach.
W ramach Zadania przewiduje się również utworzenie bazy krajowej infrastruktury badawczej, która może służyć badaniom w obszarze geodezji i kartografii. Baza zostanie udostępniona publicznie i zawierać będzie opis dostępnej w kraju infrastruktury badawczej oraz zasad na jakich jest ona udostępniana do celów badawczych i prac B+R, co ułatwi planowanie badań.
Koordynatorem zadania jest dr hab. inż. Katarzyna Osińska-Skotak, prof. PW